Paignton & District Fanciers Association 2018

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: Mr M Gadsby
 

BEST OF BREED : 2046 PAGET, Mr M J & CARROLL Mr G J Ch Marvale Up With The Lark
Dog CC : 2046 PAGET, Mr M J & CARROLL Mr G J Ch Marvale Up With The Lark
Res Dog CC : 2040 MITCHELL Mrs F Bronia Biaggio
Bitch CC : 2049 PROTHEROE Mr P Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple (Imp)
Res Bitch CC : 2029 HUNT Mrs S & Mr J Ch Carpaccio Midnight Lace JW
Best Puppy : 2040 MITCHELL Mrs F Bronia Biaggio & Puppy Group 4
Best Veteran :
Best Special Beginner : 2022 DEAR Mrs L A Moragden Dizzy Lizzy At Onadaire & Hound Special Beginners Group 2


Class 738 PD (5 Entries) Abs: 1
1st: 2040 MITCHELL Mrs F Bronia Biaggio
2nd: 2047 PROTHEROE Mr P Royalmaple Fiddle Sticks
3rd: 2054 SPEIGHT Mrs T C Daisymead Santa Cruz At Trewedna
Res: 2019 BARRETT Mr A Ayseebee Twinkling Star
VHC:

Class 739 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 2037 MELBOURNE, Mrs D A & PAGET, Mr M J & CARROLL Mr Marvale In Cahoots With Melriding
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 740 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 2025 ERGIS Mrs S M Siouxline Jacob JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 741 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2059 WILLIAMS Mrs S L & Mr R Wilmerella Go West
2nd: 2042 MUGGLETON Miss L Mosiarto Mister Valentino JW
3rd: 2020 BARRETT Mr A Star's Tori Great Joy At Ayseebee (Imp)
Res:
VHC:

Class 742 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2046 PAGET, Mr M J & CARROLL Mr G J Ch Marvale Up With The Lark
2nd: 2060 WILLIAMS Mrs S L & Mr R Wilmerella Wells Fargo JW
3rd: 2026 ERGIS Mrs S M Ch Siouxline Aaron JW
Res:
VHC:

Class 743 VD NO ENTRIES

Class 744 SBD (1 Entries) Abs: 0
1st: 2054 SPEIGHT Mrs T C Daisymead Santa Cruz At Trewedna
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 745 SBB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2022 DEAR Mrs L A Moragden Dizzy Lizzy At Onadaire
2nd: 2023 DUNHILL Mr R & Mrs R Shantallah Shady Lady At Gellijam
3rd: 2027 HELMANN Mrs J Janacop Maggie May
Res:
VHC:

Class 746 PB (8 Entries) Abs: 1
1st: 2052 RUDKIN Mr J M Keydax Layla For Dynastydax
2nd: 2022 DEAR Mrs L A Moragden Dizzy Lizzy At Onadaire
3rd: 2030 JONES, Mr & Mrs S & A & JONES Miss C Carlita Sea Flower
Res: 2041 MORRIS, Mrs L & WADDELL Mr G Bronia Angioletta
VHC: 2028 HUNT Mrs S & Mr J Carpaccio Clarice Cliff

Class 747 JB (6 Entries) Abs: 2
1st: 2043 MUGGLETON Miss L Mosiarto Wonderwoman
2nd: 2023 DUNHILL Mr R & Mrs R Shantallah Shady Lady At Gellijam
3rd: 2034 KITCHEN Miss T Swingletrees Roses Are Red At Tarkdash
Res: 2027 HELMANN Mrs J Janacop Maggie May
VHC:

Class 748 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2044 MUGGLETON Miss L Mosiarto Miss Minimum
2nd: 2061 WILLIAMS Mrs S L & Mr R Wilmerella Moulin Rouge
3rd: 2018 ATTWELL Miss J Springfern Hermione
Res: 2057 TREE Mrs A E Ardenrun Sea Shanty By Keimantre
VHC:

Class 749 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2049 PROTHEROE Mr P Picollo Teckel Never Say Never At Royalmaple (Imp)
2nd: 2045 MUGGLETON Miss L Mosiarto Miss Calculate JW
3rd: 2056 STOKES Mrs V E Webbers Swansong
Res: 2024 DUNHILL Mr R & Mrs R Net Narin Vitelia At Gellijam
VHC:

Class 750 OB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2029 HUNT Mrs S & Mr J Ch Carpaccio Midnight Lace JW
2nd: 2050 PROTHEROE Mr P Royalmaple Daphne Blake
3rd: 2053 RUDKIN Mr J M Dynastydax Periwinkle JW
Res: 2036 MELBOURNE, Mrs D & CARROLL Mr G Stargang Glimmer At Melriding
VHC:

Class 751 VB NO ENTRIES