The Welsh Kennel Club 2018

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: Mr A Wight
 

BEST OF BREED : 1556 MITCHELL Mrs F Bronia First Impression
Dog CC : 1519 BOYLE Miss Z C Zarcrest Black Brewer
Res Dog CC : 1555 MITCHELL Mrs F Bronia The Wizzard
Bitch CC : 1556 MITCHELL Mrs F Bronia First Impression
Res Bitch CC : 1539 JOHNSON Miss A B Charpurdy's Dandy Dutchess
Best Puppy : 1555 MITCHELL Mrs F Bronia The Wizzard
Best Veteran : 1521 BROAD Mrs S A Neertanuaf Sea Magic Sh.CM JW


Class 476 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1521 BROAD Mrs S A Neertanuaf Sea Magic Sh.CM JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 477 MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1563 POOLE Mrs M E Findowrie Mr Mckenzie
2nd: 1566 SIGGEE Mrs T & Ensigynes Little King Louis
3rd: 1546 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love To Be
Res:
VHC:

Class 478 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1555 MITCHELL Mrs F Bronia The Wizzard
2nd: 1546 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love To Be
3rd:
Res:
VHC:

Class 479 JD (5 Entries) Abs: 1
1st: 1562 PHILLIPS Mrs J & Mr P Summerview Yogi Bear
2nd: 1538 HUTTON, Mr D J & Mrs G & HUTTON Miss C E Natalie Victory Asmik To Dachalune (Imp)
3rd: 1564 POOLE Mrs M E Findowrie Mr Bumble
Res: 1534 GRICE Mrs B Llowdowndog Little Big Man
VHC:

Class 480 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1536 HARRIS, Mr W C & MCLACHLAN Miss L Zarcrest Black Smith
2nd: 1547 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just Lucamac JW
3rd: 1514 BEDFORD Miss L Dinkidudlor Kintango Dinka
Res: 1522 BROAD Mrs S A Eldmour Sea Lord Of Dinkidudlor
VHC:

Class 481 LD (7 Entries) Abs: 0
1st: 1519 BOYLE Miss Z C Zarcrest Black Brewer
2nd: 1557 MORTLOCK Mrs C Metadale Leandros At Hertsmerry
3rd: 1542 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Dolyharp Purcell Of Urishay
Res: 1537 HIGGINS Mr P A Ralines Just Jewels
VHC: 1548 MCCARTHY Mrs C Nagshall Justintime JW

Class 482 OD (6 Entries) Abs: 0
1st: 1567 WOOD Mr R Ch Wildstar Wrobinson JW
2nd: 1516 BEDFORD Miss L Eldmour Cinnamon Spice
3rd: 1523 BROOKS Ms L Obdax Lynn's Badger JW
Res: 1549 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just Santana JW
VHC: 1532 GREEN Mrs W Neertanauf Jack Jones

Class 483 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1535 HALSALL Mrs J Lyndarlea Dolly for Kiddles
2nd: 1533 GREEN Mrs W Eldmour Electra
3rd:
Res:
VHC:

Class 484 MPB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1550 MCCARTHY Mrs C Nagshall Love Constantly
2nd: 1520 BRACE Mrs C G Xemxija Ice Sundae
3rd: 1527 BROWN Mrs L M Devoncream Myrtle
Res:
VHC:

Class 485 PB (5 Entries) Abs: 1
1st: 1529 DARE Mrs C Larkhund Sofia
2nd: 1528 BROWN Mrs L M Devoncream Crystal Tiara
3rd: 1543 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Urishay Heart 'n' Soul
Res: 1551 MCCARTHY Mrs C Nagshall Sukimac
VHC:

Class 486 JB (5 Entries) Abs: 0
1st: 1539 JOHNSON Miss A B Charpurdy's Dandy Dutchess
2nd: 1512 BAKER Mrs J Cliffmere Frollick
3rd: 1565 POOLE Mrs M E Findowrie Ribbons N' Roses
Res: 1544 LATHAM-JACKSON Mr P & Mrs A Criscan Pound Foolish At Urishay
VHC: 1561 NADEN Mrs M G & Miss R L Llowdowndog the Vociferous for Marielle

Class 487 PGB (7 Entries) Abs: 0
1st: 1530 GEESON Miss E H Abydachs Avada Kedavra
2nd: 1517 BEDFORD Miss L Dinkidudlor Malizy Yaisa
3rd: 1524 BROOKS Ms L Lyndarlea Speckled Hen
Res: 1558 MORTLOCK Mrs C Metadale Anastasia At Hertsmerry
VHC: 1513 BAKER Mrs J Jentiki Candy Floss

Class 488 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 1556 MITCHELL Mrs F Bronia First Impression
2nd: 1525 BROOKS Ms L Lyndarlea Vienna
3rd: 1554 METCALFE Mrs B Metadale Ariadne
Res: 1553 MCCARTHY Mrs C Nagshall Just So JW
VHC:

Class 489 OB (6 Entries) Abs: 1
1st: 1545 LOCKETT-WALTERS Mrs & Miss R & H Crisp Fall Night At Ralines
2nd: 1526 BROOKS Ms L Hanishan Eezzy Magic Nite At Lyndarlea
3rd: 1540 JOHNSON Miss A B Charpurdy Just Ification
Res: 1518 BEDFORD Miss L Eldmour Kiwi Kalilu Of Dinkidudlor
VHC: 1531 GRAHAM Mrs D A Devoncream Lily Luna At Jadag