City Of Birmingham Canine Association 2018

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Mr C Gallanders
 

BEST OF BREED : 519 DAYKIN Mrs C H Barratini Angels Eve JW
Dog CC : 557 ROSE Mr S Ch Ridanflight Ricardo
Res Dog CC : 537 JONES Mrs S J Ch Bimini Starstruck
Bitch CC : 519 DAYKIN Mrs C H Barratini Angels Eve JW
Res Bitch CC : 564 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Too Gud To Be True
Best Puppy : 562 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Evan Sent
Best Veteran : 517 DANCE Mrs M M Ch Emem Candy Sunshine
Best Junior :


Class 173 VD (2 Entries) Abs: 1
1st: 553 PHILLIPS Mrs I Ch Curtisey Boogy Woogy JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 174 MPD (5 Entries) Abs: 0
1st: 561 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Ivor Notion
2nd: 534 HUNT Mr & Mrs S J & S Earthseas Curly Whirly
3rd: 552 PHILLIPS Mrs I Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res: 541 KENT Mrs Y Barratini Ready To Rumble At Lokmadi
VHC: 542 LEE Mrs C J Driveelm Main Attraction At Daxilee

Class 175 PD (3 Entries) Abs: 0
1st: 539 JONES, Mr & Mrs S & A & JONES Miss C Carlita Sunrise
2nd: 552 PHILLIPS Mrs I Gulliagh Loganberry of Robinswood
3rd: 547 MILLS Mrs A K Tythe Douglas Haigh @oniasid
Res:
VHC:

Class 176 JD (2 Entries) Abs: 0
1st: 562 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Evan Sent
2nd: 569 VOSSEN Mrs K Dajean's Happy Sunday
3rd:
Res:
VHC:

Class 177 PGD (3 Entries) Abs: 1
1st: 513 CASSIDY Mrs M K Rosenez Little Rambler
2nd: 555 RIGBY Miss J M Waldmeister George
3rd:
Res:
VHC:

Class 178 LD (4 Entries) Abs: 0
1st: 565 TOMSETT Mrs S J Dajean Starstruck
2nd: 515 CLARE Mr J & Mrs E J Lordscairnie Love God
3rd: 522 FLOWERS, Mr M A & SMITH Mr R G Vostok-zapad Viking For Bingobongo
Res: 540 KAY Mrs & Miss J & J Kaytian Tempest Over Haiti
VHC:

Class 179 OD (2 Entries) Abs: 0
1st: 557 ROSE Mr S Ch Ridanflight Ricardo
2nd: 537 JONES Mrs S J Ch Bimini Starstruck
3rd:
Res:
VHC:

Class 180 GCD NO ENTRIES

Class 181 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 517 DANCE Mrs M M Ch Emem Candy Sunshine
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 182 MPB (9 Entries) Abs: 2
1st: 550 MORRIS Mrs C A Stargang Peggy Sue At Pennywave
2nd: 516 CLARE Mr J & Mrs E J Drakesleat Helen Back To Mabellene
3rd: 554 POWELL Miss B Forbell Special Performer
Res: 543 MARSTON-TEAL Mrs S F Lordscairnie Love Island
VHC: 523 FLOWERS, Mr M A & SMITH Mr R G Bingonongo's Boudica

Class 183 PB (5 Entries) Abs: 1
1st: 571 WEEKS Mr A J Beldrew Flora At Avon
2nd: 558 SELLEY Mrs A Ubu Fascinating Aida To Heleanne
3rd: 549 MOBLEY Mrs J Samlane Fran
Res: 523 FLOWERS, Mr M A & SMITH Mr R G Bingonongo's Boudica
VHC:

Class 184 JB (5 Entries) Abs: 2
1st: 514 CASSIDY Mrs M K Rosenez Bella De Crecy
2nd: 567 TOMSETT Mrs S J Dajean's Happy Sunbeam
3rd: 509 ASHCROFT Miss S L Byabye Beatitudine With Pulsante
Res:
VHC:

Class 185 PGB (8 Entries) Abs: 1
1st: 519 DAYKIN Mrs C H Barratini Angels Eve JW
2nd: 548 MILLS Mrs A K Tythe Black Pearle At Oniasid
3rd: 528 GRANT Mrs P Granhoward Ownly
Res: 536 HUNT Mr & Mrs S J & S Earthsea Miss Givings
VHC: 527 GILKES Mrs S Ridanflight Rockin Rita At Birichino

Class 186 LB (9 Entries) Abs: 1
1st: 538 JONES Mrs S J Bimini Blue Moon JW
2nd: 563 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Drop Dead Gorjus
3rd: 520 DAYKIN Mrs C H Barratini Chatters
Res: 559 SELLEY Mrs A Ubu Belarus Nahla To Heleanne
VHC: 545 MEREDITH Mrs M Deepdax Perrie

Class 187 OB (6 Entries) Abs: 2
1st: 564 THORN ANDREWS Mrs Z Drakesleat Too Gud To Be True
2nd: 518 DANCE Mrs M M Emem Gloria Sunshine JW Sh.CM
3rd: 529 GRANT Mrs P Granhoward Ethel
Res: 546 MEREDITH Mrs M Deepdax Let's Dance
VHC:

Class 188 GCB NO ENTRIES