Midland Dachshund 2018

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Mrs Anne Moore
 


BEST OF BREED : DANCE Emem Gloria Sunshine JW
Dog CC : JONES Ch Bimini Starstruck
Res Dog CC : THORN ANDREWS Drakesleat Evan Sent

Best Puppy Dog : THORN ANDREWS Drakesleat Evan Sent
Bitch CC : DANCE Emem Gloria Sunshine JW 
Res Bitch CC :PAIN Russteck Nicely Nicely For Ravensbeech

Best Puppy Bitch : WEEKS Beldrew Flora At Avon
Best Puppy : WEEKS Beldrew Flora At Avon
Best Veteran : PHILLIPS Ch Curtisey Boogy Woogy JW

Veteran Dog (1 Entries) Abs: 0
1st: PHILLIPS Ch Curtisey Boogy Woogy JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Minor Puppy Dog (4 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS  Drakesleat Evan Sent
2nd: KENT Barratini Ready To Rumble At Lokmadi
3rd: PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res: HUNT Earthseas Curly Whirly
VHC:

Puppy Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: KUGOW & HOLT Waldmeister Jonah
2nd: JONES,& JONES  Carlita Sunrise
3rd: PHILLIPS Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res:
VHC:

Junior Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: KIRKWOOD-EMERY Helydon Laird Loki
2nd: THORN ANDREWS Drakesleat Ivor Notion
3rd: CADMORE& GREENSLADE Ridanflight Reginald 
Res:
VHC:


Post Graduate Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: FLOWERS,& SMITH  Vostock-zapad Viking For Bingobongo
2nd: FULTON Bothlyn Super Trouper
3rd: KUGOW, & HOLT Waldmeister Jonah
Res:
VHC:

Limit Dog (4 Entries) Abs: 0
1st:  HEATHER Ravensbeech Rossini with Whiteorchard
2nd: ROSE Ridanflight Rock On Tommy
3rd: PAIN Ravensbeech Rigoletto 
Res: TOMSETT Dajean Starstruck
VHC:

Open Dog (1 Entry) Abs: 0
1st: JONES Ch Bimini Starstruck
2nd: 
3rd:  
Res:
VHC:

Champion Dog (1 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS Ch Drakeleat Hostile Takeova
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Veteran Bitch
1st: No Entries
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st:  ROSE Dexidax Doris Day At Ridanflight
2nd: CROSSMAN Janter Calliope
3rd: FLOWERS & SMITH  Bingobongo's Babette
Res: TOMSETT Dajean Hollystar Vision
VHC: HUNT  Earthseas Black Magic

Puppy Bitch (6 Entries) Abs: 3
1st: WEEKS Beldrew Flora At Avon
2nd: KIRKWOOD  Helydon Magical Mika 
3rd: HOWELLS Fallowmill Indian Runner
Res:
VHC:


Junior Bitch (9 Entries) Abs: 2
1st: KENNEY & CROSSMAN Janter Bee Forever
2nd: TOMSETT Dajean's Happy Sunbeam
3rd: WEST Byabye Brillare With Archidax
Res: MULLEN Starhill Flirty Girty
VHC:HEATHER Pontecherry I Wanabee Russteck

Post Graduate Bitch (8 Entries) Abs: 0
1st:  DAYKIN Barratini Angels Eve
2nd: KIRKWOOD-EMERY Helydon Jinglebells
3rd: CLEMENTS Springdac Red Siren
Res: WEST Byabye Brillare With Archidax
VHC: MILLS  Tythe Black Pearle At Oniasid

Limit Bitch (8 Entries) Abs: 2
1st: PAIN Russteck Nicely Nicely For Ravensbeech
2nd: JONES Bimini Blue Moon Jw
3rd: MEREDITH Deepdax Perrie
Res: DAYKIN Barratini Chatters
VHC: MAXWELL Bardrestan African Queen
 
Open Bitch (6 Entries) Abs: 0
1st: DANCE Emem Gloria Sunshine JW
2nd: SMITH & MOON,  Drakesleat Prim N' Proper for Alncroft TAF
3rd: THORN ANDREWS Drakesleat Too Gud To Be True
Res: MEREDITH Deepdax Let's Dance
VHC: HOWELLS  Fallowmill Top Of The Class