The Welsh Kennel Club 2018

Dachshund (Miniature Wire-haired)

Judge: Mrs Jane Howells
 

BEST OF BREED : 1732 JONES Mrs S J Bimini Blue Moon JW
Dog CC : 1739 KIRKWOOD-EMERY Mrs D & Misses A & A Helydon Laird Loki
Res Dog CC : 1731 JONES Mrs S J Ch Bimini Starstruck
Bitch CC : 1732 JONES Mrs S J Bimini Blue Moon JW
Res Bitch CC : 1720 ERGIS, Mrs S M & MERRY Mrs A P Drakesleat Trial N'error For Siouxline
Best Puppy : 1715 CROSSMAN Mr T Janter Calliope
Best Veteran : 1745 PHILLIPS Mrs I Ch Curtisey Boogy Woogy JW


Class 532 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1745 PHILLIPS Mrs I Ch Curtisey Boogy Woogy JW
2nd: 1727 HAYWARD Mr R S Taree Scoville At Wirefusion
3rd:
Res:
VHC:

Class 533 MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1746 PHILLIPS Mrs I Gulliagh Loganberry of Robinswood
2nd: 1749 SHONE Mrs S E & Mr N R Hanishan Springagain
3rd: 1735 KENT Mrs Y Barratini Ready To Rumble At Lokmadi
Res:
VHC:

Class 534 PD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1733 JONES, Mr & Mrs S & A & JONES Miss C Carlita Sunrise
2nd: 1714 CROSSMAN Mr T Janter Clarion
3rd: 1746 PHILLIPS Mrs I Gulliagh Loganberry of Robinswood
Res:
VHC:

Class 535 JD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1739 KIRKWOOD-EMERY Mrs D & Misses A & A Helydon Laird Loki
2nd: 1721 FULTON Mrs E & Miss G Bothlyn Super Trouper
3rd:
Res:
VHC:

Class 536 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1721 FULTON Mrs E & Miss G Bothlyn Super Trouper
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 537 LD (4 Entries) Abs: 1
1st: 1740 KUGOW, Mr B & HOLT Ms S Waldmeister Jonah
2nd: 1734 KAY Mrs & Miss J & J Kaytian Tempest Over Haiti
3rd: 1729 HEATHER Miss W Ravensbeech Rossini with Whiteorchard
Res:
VHC:

Class 538 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1731 JONES Mrs S J Ch Bimini Starstruck
2nd: 1747 PRESNAIL Mr D & Mrs J Taree Useless Loop
3rd: 1748 ROSE Mr S Ch Ridanflight Ricardo
Res:
VHC:

Class 539 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1717 DANCE Mrs M M Ch Emem Candy Sunshine
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 540 MPB (1 Entries) Abs: 1
1st:
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 541 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1715 CROSSMAN Mr T Janter Calliope
2nd: 1751 WEEKS Mr A J Beldrew Flora At Avon
3rd: 1736 KIRKWOOD Mr G Helydon Magical Mika
Res:
VHC:

Class 542 JB (4 Entries) Abs: 1
1st: 1720 ERGIS, Mrs S M & MERRY Mrs A P Drakesleat Trial N'error For Siouxline
2nd: 1722 FULTON Mrs E & Miss G Bothlyn Penny Sue
3rd: 1742 MULLEN Mrs R Starhill Flirty Girty
Res:
VHC:

Class 543 PGB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1718 DAYKIN Mrs C H Barratini Angels Eve
2nd: 1723 GILKES Mrs S Ridanflight Rockin Rita
3rd: 1738 KIRKWOOD-EMERY Mrs D & Misses A & A Helydon Jinglebells
Res: 1742 MULLEN Mrs R Starhill Flirty Girty
VHC:

Class 544 LB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1732 JONES Mrs S J Bimini Blue Moon Jw
2nd: 1719 DAYKIN Mrs C H Barratini Chatters
3rd: 1744 PAIN Mrs J E Russteck Nicely Nicely For Ravensbeech
Res: 1750 SHONE Mrs S E & Mr N R Hanishan Lady In The Lake
VHC:

Class 545 OB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1737 KIRKWOOD-EMERY Mrs D & Misses A & A Ch Helydon Fabulous Freya
2nd: 1716 DANCE Mrs M M Emem Gloria Sunshine JW
3rd:
Res:
VHC: