Dachshund Club of Wales 2018

Dachshund (Wire-haired)

Judge: Sue Hewart Chambers (Sunhaze)

 


BEST OF BREED : SEATH Hella's Ozlem at Sunsong (Imp Nor)
Dog CC : GIBSON Allfreys London Look
Res Dog CC : PUGHE & WHARTON Ch Derochaise Black Tarquin
Bitch CC : SEATH Hella's Ozlem at Sunsong (Imp Nor)
Res Bitch CC : ROWE Bolorias Trick or Treat
Best Puppy : WARREN Waggington Manhatten of Wagsford
Best Veteran : COVERLEY Ch/Ir Ch Aventine Shaken Not Stirred

 

Minor Puppy Dog (4 Entries) 
1st: No Entries
2nd:
3rd:
Res: 
VHC:

Puppy Dog (4 Entries)
1st: WARREN Waggington Manhatten of Wagsford
2nd: WHARTON Greyhayne Hooray Henry
3rd: ADAMS Wyldetarn Shoot from the Hip
Res: DEAN Brontillow Gallant Stuart
VHC:

Junior Dog (3 Entries, Abs 1) 
1st: GIBSON Allfreys London Look
2nd: ADAMS Wyldetarn Shoot from the Hip
3rd:
Res: 
VHC:

Post Graduate Dog (4 Entries, Abs 1) 
1st: BOTOND Q-Rrens-Dax-Enzo-Topazo
2nd: ARTHURS Hototo's Bark at the Moon with Elderkine
3rd: CLAYTON SMITH Cishelvine Judge and Jury
Res:
VHC:

Limit Dog (6 Entries, Abs 2) 
1st: GIBSON Allfrey's Here's Lookin at You
2nd: NORMAN Silvae Klansman
3rd:  BUBB Tecklegarth Leapoffaith to Wyeknot
Res: BLISS Knottsrose Juniper at Tobenkipt
VHC:

Open Dog (5 Entries, Abs 1) 
1st: PUGHE & WHARTON Ch Derochaise Black Tarquin
2nd: MOORE & MALECKA Ex Sentia Devil's Advocate
3rd: MCCALMONT Silvae Kinsman
Res: COVERLEY Ch/Ir Ch Aventine Jamaica Inn
VHC:

Veteran Dog or Bitch (1 Entry)
1st: COVERLEY Ch/Ir Ch Aventine Shaken Not Stirred
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (2 Entries, Abs 1) 
1st: CHAMBERS Hototo's Lizzy of Pemberley
2nd:
3rd: 
Res:
VHC: 

Puppy Bitch (3 Entries, Abs 3) 
1st: Absent
2nd:
3rd: 
Res:
VHC: 

Junior Bitch (5 Entries)
1st: ROWE Bolorias Trick or Treat
2nd: DAVIES Pendyffren Miss Dolce by Atahira
3rd: CHAMBERS Tendrow Black Pearl with Hototo
Res: GIBSON Tendrow As Time Goes By
VHC: ELLIS Tendrow One Moment in Time at Vixendax

Post Graduate Bitch (8 Entries, Abs 1) 
1st:  HUTCHINGS Tendrow I am the One from Collidach JW
2nd: BLISS Tobenkipt Artemis
3rd:  WHARTON Greyhayne Black Velvet
Res:  ARTHURS Tendrow I am Legend with Elderkine
VHC:  PRIOR COOPER Silvae Keynote

Limit Bitch (6 Entries)
1st: SEATH Hella's Ozlem at Sunsong (Imp Nor)
2nd: MCCALMONT Silvae Kizmet
3rd:  CLAYTON SMITH Boloria's April Fool
Res:  WHARTON Greyhayne Lotty Merry
VHC: BUBB Rocinda Dora for Wyeknot

Open Bitch (5 Entries, Abs 1)
1st: SEATH Nor Ch Gando Av Larhjelm (Imp Nor)
2nd: COVERLEY Aventine Dawn Patrol
3rd: DEAN Brontillow Grace Darling
Res: WARREN Ch Wagsford Jennifer
VHC: