Richmond Championship Dog Show 2018

Dachshund (Wire-haired)

Judge: Amy F Callow (Garthorne)
 

BEST OF BREED : 1323 MOORE & DOWNES Megline Aramis (Imp)
Dog CC : 1323 MOORE & DOWNES Megline Aramis (Imp)
Res Dog CC : 1329 SEATH Mrs S Ch Zlowfox Av Larhjelm At Sunsong (Imp Nor)
Bitch CC : 1327 SEATH Mrs S Sunsong Keep A Promise
Res Bitch CC : 1336 VINE Mrs R M Cishelvine Just An Enigma
Best Puppy : 1327 SEATH Mrs S Sunsong Keep A Promise
Best Veteran :
Best Special Beginner : 1312 HOWE Mrs J Kissdachs Bilbao At Bramalodge & Hound Beginners Group 3


Class 459 VD NO ENTRIES

Class 460 SBD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1312 HOWE Mrs J Kissdachs Bilbao At Bramalodge
2nd: 1307 FOGLIA Miss J Kentixen Abies Grandis
3rd:
Res:
VHC:

Class 461 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1304 CLIFFORD Mrs R Sussexdaxi Gooseberry Fool For Ablebody
2nd: 1300 BROWN, Mrs E & Mr J & BROWN Romanchi Neptunium Into Tepotis
3rd: 1332 VINE Mrs R M Cishelvine Just A Kiss
Res: 1330 SWEENEY Mrs G A Sunsong Almond Biscotti
VHC:

Class 462 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 1337 WARREN Mrs A Waggington Manhatten Of Wagsford
2nd: 1340 WHARTON Ms L Greyhayne Hooray Henry
3rd:
Res:
VHC:

Class 463 PGD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1299 ADAMS Mrs L Wyldetarn Shoot From The Hip JW
2nd: 1331 VIG Mr B Q-rrens-dax Enzo Topazo
3rd: 1313 HOWE Mrs J Bramalodge Bravac Boris
Res:
VHC:

Class 464 LD (4 Entries) Abs: 1
1st: 1334 VINE Mrs R M Cishelvine Caught Out
2nd: 1308 GIBSON Miss C P Allfreys London Look
3rd: 1317 LANGRIDGE Miss D Tendrow Elberta
Res:
VHC:

Class 465 OD (6 Entries) Abs: 0
1st: 1323 MOORE & DOWNES Megline Aramis (Imp)
2nd: 1329 SEATH Mrs S Ch Zlowfox Av Larhjelm At Sunsong (Imp Nor)
3rd: 1325 PHILLIPS Mrs V Ch Wiretap Here I Am (Imp)
Res: 1309 GIBSON Miss C P Allfreys Here's Lookin At You
VHC: 1335 VINE Mrs R M Derochaise Justified for Cishelvine

Class 466 VB NO ENTRIES

Class 467 SBB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1314 HOWE Mrs J Bramalodge Alice
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 468 PB (5 Entries) Abs: 0
1st: 1327 SEATH Mrs S Sunsong Keep A Promise
2nd: 1333 VINE Mrs R M Cishelvine Kiss Me Quick
3rd: 1301 CHAMBERS Miss C J Barembak Midsummer Moon
Res: 1305 CURRIE Mr D Bramalodge I Am Agnes
VHC: 1306 FENSTON Mrs E Sunsong Sugared Almond

Class 469 JB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1310 GIBSON Miss C P Allfreys Helena
2nd: 1319 MCCALMONT Mr & Mrs D & K Silvae Trademark
3rd: 1315 HOWE Mrs J Bramalodge Betsy Button
Res: 1311 HORNBY Mrs J Derochaise Miss Dior With Jacmist
VHC:

Class 470 PGB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1302 CHAMBERS Miss C J Tendrow Black Pearl With Hototo
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 471 LB (6 Entries) Abs: 2
1st: 1336 VINE Mrs R M Cishelvine Just An Enigma
2nd: 1326 ROWE Miss R Boloria's Trick Or Treat JW
3rd: 1303 ARTHURS Mr & Mrs A Tendrow I Am Legend With Elderkine
Res: 1341 WHARTON Ms L Greyhayne Lotty Merry
VHC:

Class 472 OB (5 Entries) Abs: 1
1st: 1320 MCCALMONT Mr & Mrs D & K Ch Silvae Solo
2nd: 1316 HOWLETT, R & PROWTING M Boloria's Arabella
3rd: 1328 SEATH Mrs S Ch Hella's Ozlem At Sunsong (Imp Nor)
Res: 1339 WARREN Mrs A Ch Wagsford Jennifer
VHC: