Eastern Counties Dachshund Ass Championship Show 2021

Dachshund (Miniature Smooth-haired)

Judge: Lauren Armstrong (Lauralee)

 BEST OF BREED

ERGIS

 Ch Siouxline Rapunzel with Melriding

 BEST PUPPY IN BREED

MITCHELL

 Bronia's Antonella

 

DOG CC

KENT

Lokmadi Sand Dollar

RESERVE DOG CC

ERGIS

Moragden Matthew by Siouxline

BITCH CC

ERGIS

 Ch Siouxline Rapunzel with Melriding

RESERVE BITCH CC

COXON

Sundsdal's Black Cadillac to D'Arisca

 

BEST OF BREED :  ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding & Best in Show
Dog CC : KENT Lokmadi Sand Dollar
Res Dog CC :  ERGIS Moragden Matthew by Siouxline

Best Puppy Dog :  MASON Teckeltown Master Piece

Bitch CC : ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
Res Bitch CC : COXON Sundsdal's Black Cadillac to D'Arisca

Best Puppy Bitch : MITCHELL Bronia's Antonella
Best Puppy :  MITCHELL Bronia's Antonella & Best Puppy in Show

 

Minor Puppy Dog (3)
1st:  MASON Teckeltown Master Piece
2nd: MAGRI Bronia Cellini Rozamie
3rd: 
Res:
VHC: 

Puppy Dog (1)
1st: COXON D'Arisca Drives a Daimler
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: 

Junior Dog (2)
1st: PAGET & CARROLL Marvale Goldfinch
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Post Graduate Dog (11)
1st: PAGET & CARROLL Riowood Black Jack
2nd: GLEAVE Stargang Lord Dashington
3rd:  PROTHROE Swankydax Mr Blue Sky by Royalmaple
Res: MUTTON Ivan Poddubny Iz Omskoi Kreposti for Montone (Imp Rus)
VHC: STRANGE Stargang Magic Alfie Moon

Limit Dog (12)
1st: ERGIS Moragden Matthew by Siouxline
2nd: MASON Teckeltown Something Magic JW
3rd:  ANDISON & PEEL Clentry Hear Me Roar
Res: POULIER Auradach Alfred the Great
VHC: DAYKIN Carpaccio Jack Jones at Barratini

Open Dog (6)  
1st:  KENT Lokmadi Sand Dollar
2nd:  PAGET & CARROLL Marvale Master of Disguise
3rd:  CUMBERLAND Mumysami Clicalicious for Yorami JW
Res:  WILLIAMS Wilmerella Go West
VHC: BURKE Bonavoir Black Jack

Champion Dog (3)  
1st:  COXON Ch Distinctly So D'Arisca
2nd: MITCHELL Ch Bronia Biaggio
3rd: 
Res:
VHC:

Minor Puppy Bitch (8)  
1st: MITCHELL Bronia's Abriana
2nd: PORTER-MANNING & PORTER Wallaroo Firekracka
3rd:  MELBOURNE,PAGET & CARROLL Melriding Chanson Roland
Res: SPALL & CLARK Galrhia Gimme Gimme Gimme to Llapsttam
VHC: JENNINGS Warburtons Princess Poppet

Puppy Bitch (8)  
1st: MITCHELL Bronia's Antonella
2nd: COXON D'Arisca Desires a Porche
3rd: BULLIS Amaffrey Bridget Jones
Res: MAGRI Boadacea Be Creative with Rozamie
VHC: CROSS Logetta Pockled Lilly
 

Junior Bitch (14)
1st: MASON Teckletown Lady in Red
2nd: BULLIS Amaffrey Truly Scumptious
3rd: GITTINS Markidachs Saffrons Gift at Boomerloo
Res: DRIVER She's A Kind of Magic
VHC: JENNINGS Jenivons Miss Muffin

Post Graduate Bitch (17)
1st: KENT Lokmadi Jingle Belle
2nd: PRICE Samlane Happy as a Lark
3rd:  BEER Stargang Candy Stripes at Lowrider
Res: O'CONNELL Hollybirch Glowing Gold
VHC: FOSSETT Brysdax Along Came Polly

Limit Bitch (15)  
1st: PROTHEROE Royalmaple Higledy Pigledy
2nd: BULLINGHAM Bowetts Carminia at Stoweytop
3rd: SHUTT Donnadoon Carolina Moon
Res: ROSE Ardenrun Foolish Whisper at Rosencrantz
VHC: TURNER Barryann Lady Jayne

Open Bitch (8)
1st:  COXON Sundsdal's Black Cadillac to D'Arisca
2nd: CALLOW Garthorne Grace Kelly
3rd:  KENT Lokmadi Magic Dragon
Res: PROTHEROE Royalmaple Daphne Blake
VHC: ANDISON & PEEL Clentry Gooseberry

Champion Bitch (2)
1st:  ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding
2nd: PROTHEROE Ch Picollo Teckel Never Say Never at Royalmaple (Imp Rus) JW
3rd: 
Res: 
VHC: