Southern Counties Championship Show 2021

Dachshund (Miniature Smooth-haired) -

Judge: Julian Barney

 

 

BEST OF BREED : MELBOURNE, PAGETT & CAROLL Marvale Cloak and Dagger
Dog CC : MELBOURNE, PAGETT & CAROLL Marvale Cloak and Dagger
Res Dog CC :  ERGIS Moragden Matthew by Siouxline

Bitch CC : PROTHEROE Royalmaple Higledy Pigledy
Res Bitch CC : CROSS Loggeta Pickled Lilly

Best Puppy :  MELBOURNE, PAGETT & CAROLL Marvale Cloak and Dagger

Best Veteran : ERGIS Ch Siouxline Aaron

Best Junior : PROTHEROE Royalmaple Higledy Pigledy

Best Special Beginner : ROSE Ardenrun Foolish Whisper at Rosencrantz

 

Minor Puppy Dog (2)
1st:  MELBOURNE, PAGETT & CAROLL Marvale Cloak and Dagger
2nd: MAGRI Bronia Cellini Rozamie
 

Post Graduate Dog (8,1)
1st: MUTTON Ivan Poddubny Iz Omskoi Kreposti for Montone (Imp Rus)
2nd: STRANGE Stargang Magic Alfie Moon
3rd:  PROTHROE Swankydax Mr Blue Sky by Royalmaple
Res: BAND & MCCARTHY Carpaccio Red Alert for Essandsee
VHC: FAIRCHILD Bronia Diodato

Limit Dog (6)
1st: ERGIS Moragden Matthew by Siouxline
2nd: PAGET & CARROLL Metadale LArk Ascending
3rd: REED Deercroft Dream Chaser
Res: JENNINGS Duddondaxs Judge Jude for Jenivon
VHC: POULIER Auradach Alfred the Great

Open Dog (6)  
1st:  KENT Lokmadi Sand Dollar
2nd:  WILLIAMS Wilmerella Go West
3rd:  TITE Ayseebee Twinkling Star
Res:  GENTLE Dimogen Stargazer
VHC: STEVENSON & MITCHELL Rioday Dishy Master Digby at Penwooddax

Good Citizen Dog or Bitch  (1)  
1st:  STEVENSON & MITCHELL Rioday Dishy Master Digby at Penwooddax

Special Beginner Bitch (4)  
1st: ROSE Ardenrun Foolish Whisper at Rosencrantz
2nd: STRANGE Cazdachs Time to Shine
3rd: GIDLOW Tia Jane of Hulverstone
Res: BULLINGHAM Bowetts Carminia at Stoweytop

Minor Puppy Bitch (5)  
1st: MELBOURNE,PAGET & CARROLL Melriding Chanson Roland
2nd: DALTON Llansansior's Miss Cupcake
3rd:  SPALL & CLARK Galrhia Gimme Gimme Gimme to Llapsttam
Res:  JENNINGS Warburtons Princess Poppet
VHC: BUTTERSTONE Joshottos Miss Rona

Puppy Bitch (5,1)  
1st: CROSS Logetta Pickled Lilly
2nd: CHAPMAN-REITH Hayvenhund Dare to Dream
3rd:  MAGRI Boadacea Be Creative with Rozamie
Res: STRANGE Cazdachs Time to Shine
 

Junior Bitch (9)
1st: PROTHEROE Royalmaple Higledy Pigledy
2nd: WILLIAMS & MOES Cwmdarhian Bonnie Parker
3rd: KENT Lokmadi with a Dragon
Res: MAGRI Rayol Rejoice with Rozamie
VHC: WILLIAMS Wilmerella Twigley

Post Graduate Bitch (5)
1st: KENT Lokmadi Jingle Belle
2nd: BULLIS Amaffrey Bridget Jones
3rd:  ROSE Ardenrun Foolish Whisper at Rosencrantz
Res: O'CONNELL Hollybirch Glowing Gold
VHC: BEER Stargang Candy Stripes at Lowrider

Limit Bitch (8,2)  
1st: ERGIS Siouxline Rachel JW
2nd: REED Deercroft Daybreak JW

3rd: PAGET & CARROLL Keydax Pontchetrain at Marvale
Res: ROSE Pennydach Mystique at Rosencrantz
VHC: FAIRCHILD Truly Madly Deeply in Love with Ardenrun

Open Bitch (4)
1st:  KENT Lokmadi Magic Dragon
2nd: ZAIVEJ Victorypaw Takara Ch J Lt
3rd:  BEER Stargang Frankly Magic at Lowrider
Res: PROTHEROE Royalmaple Daphne Blake