West of England Dachshund Club Championship Show 2022

DACHSHUND (MINIATURE SMOOTH-HAIRED)

Judge: Clare Bethel (Hampdach)

BEST OF BREED :  MOES & WILLIAMS Cwmdarhian Jesse James
Dog CC : MOES & WILLIAMS Cwmdarhian Jesse James
Res Dog CC : JENNINGS Marvale Northern Cardinal at Jenivon

Best Puppy Dog: BULLIS Amaffrey Jessie James
Bitch CC :  ERGIS Siouxline Rachel JW
Res Bitch CC : JENNINGS Jenivons Miss Marple

Best Puppy Bitch:  JENNINGS Jenivon Queen Bee
Best Puppy :  BULLIS Amaffrey Jessie James
Best Veteran :  ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding & Best Veteran in Show

Best Special Beginner : FORGE Normpug Red Flame

Special Beginner Dog (10, 4 Abs)
1st: FORGE Normpug Red Flame
2nd: TREE Keimantre Molly Moo
3rd: STEVENSON & MITCHELL Gaberic's Sorciere-De-L Quest (Imp Fra)
Res: REECE Primodox Divine Legacy
VHC: POULIER Auradach Alfred the Great

 

Minor Puppy Dog (4, 1 Abs)
1st: CROSS & BLACK Riowood Red Boots
2nd: JENNINGS Melriding Boris Pasternak
3rd: KENT Lokmadi Call Me Louis
Res:
VHC:

Puppy Dog (3, 1 Abs)
1st:   BULLIS Amaffrey Jessie James
2nd:  SHUTT Debbiejay Chasing Dreams for Donnadoon
3rd: 
Res: 
VHC:
 

Junior Dog (1)
1st:  JENNINGS Marvale Northern Cardinal at Jenivon
2nd:
3rd:
Res:
VHC:
 

Post Graduate Dog (3)
1st: CHANT Dayjaris Cream Cracker
2nd: STEVENSON & MITCHELL Rioday Dishy Master Digby at Penwooddax
3rd: POULIER Auradach Alfred the Great
Res:
VHC:


Limit Dog (4)
1st:  BAND & MCCARTHY Carpaccio Red Alert for Essandsee
2nd: JENNINGS Duddondaxs Judge Jude
3rd: MUTTON Ivan Poddubny Iz Omskoi Kreposti for Montone (Imp Rus)
Res: STRANGE Stargang Magic Alfie Moon
VHC:


Open Dog (7)
1st: MOES & WILLIAMS Cwmdarhian Jesse James
2nd: ERGIS Ch Siouxline Jacob JW
3rd: BEACH Riowood Arizona JW
Res: KENT Ch Lokmadi Sand Dollar
VHC: TITE Ch Ayseebee Twinkling Star

 

Veteran Dog (3)
1st: ERGIS Ch Siouxline Rapunzel with Melriding JW
2nd: TREE Ardenrun Sea Shanty by Keimantre
3rd: BEACH Beachdax Duchess Daisy Doo
Res:
VHC:

 

Minor Puppy Bitch (8)
1st: JENNINGS Jenivon Queen Bee
2nd: WOODS Myleforbe Passion Fleur
3rd: GARDNER Riowood Red at Vanitonia
Res: REECE Primodox Divine Legacy
VHC: ROBERTS & SMITH Rayol Barcelona
 

Puppy Bitch (7)
1st: HERALD Stargang Zebra Finch at Winterfield
2nd: KENT Lokmadi Glorious Twelfth
3rd: WOODS Bronia Pamina
Res: REECE Primodox Divine Legacy
VHC: STEVENSON & MITCHELL Gaberic's Sorciere-De-L Quest (Imp Fra)


Junior Bitch (13)
1st: JENNINGS Jenivons Miss Marple
2nd: HUTCHINGS Collidach Splish Splash
3rd:  BEACH Beachdax Queen of Hearts
Res:  RUDKIN Dynastydax Anastasia

VHC: FORGE Normpug Red Flame
 

Post Graduate Bitch (7)
1st: JENNINGS Jenivon Red Robin
2nd: BULLIS Amaffrey Bridget Jones
3rd: RUDKIN Dynastydax Alfreda

Res: ROBERTS & SMITH Sonorra Ginger Snap for Rayol
VHC: BULLIS Amaffrey Truly Scrumptious
 

Limit Bitch (8)
1st: ERGIS Siouxline Rachel JW
2nd: CROSS Loggeta Pickled Lilly JW
3rd: JENNINGS Melriding Natasha at Jenivon
Res: MILLS-JONES Carlita Welsh Princess
VHC: BULLIS Amaffrey Truly Scrumtious

 
Open Bitch (4, 1 Abs)
1st: MITCHELL Bronia Bellezza
2nd: KENT Lokmadi with a Dragon Tattoo
3rd: KENEFICK Blagdonian Beauty
Res:
VHC: