East of England Championship Show 2021

Dachshund (Miniature Long-haired)

Judge: Ian Blackshaw

 

BEST OF BREED :  WALTERS Ralines Party Politics
Dog CC : HALL Cliffmere Woodman

Res Dog CC :  LOCKETT WALTERS Hutzpah Heathcliffe at Ralines
Bitch CC  : WALTERS Ralines Party Politics
Res Bitch CC: WILLIAMSON Wildstar Wrobina at Barkroyal

Best Puppy : WILLIAMSON Wildstar Wrobina at Barkroyal

Best Veteran : BROAD Neertanauf Sea Magic JW ShCM

 

Puppy Dog (1)
1st: NORTON Dreams of Magic

Junior Dog (2)
1st: LOCKETT WALTERS Hutzpah Heathcliffe at Ralines

2nd: DRADY Tolberg Black Adder at Indiko
3rd: MCCARTHY Nagshall Santa Paolo
Res: MILLINGTON Cunannun Veni Vedi Vici
VHC: PITFIELD Follyfield Fortissimo

 

Graduate Dog (3)
1st: WOODVINE-SHONE Hanishan Fire Cracker

2nd: BROAD Dinkidax Dionysus
3rd:  PITFIELD Follyfield Fortissimo
 

Post Graduate Dog (3)
1st: MCCARTHY Nagshall Dutch Odyssey

2nd: WATKINS Wildstar Wrosberg
3rd:  PITFIELD Follyfield Fabrico

Limit Dog (6,1)
1st: HALL Cliffmere Woodman
2nd: LOCKETT WALTERS & WALTERS Ralines the Naked Chef
3rd:  WOODVINE-SHONE Ninanaja Crazy Diamond (Imp DNK)
Res: MCCARTHY Nagshall Just Lucamac JW ShCM

VHC: PITFIELD Luna Caprese D'Oroed'Argento of Follyfields (Ital)

Open Dog (7,1)
1st: WOODVINE-SHONE Ralines Sazerac
2nd: KRISJANE Darks-Veg-As Larry Crown (Imp Rus)
3rd:  WOOD Wildstar Wreward
Res: PHILLIPS Summerview Yogi Bear JW
VHC: GRAHAM Jadag Herr Bjorn

 

Veteran Dog (3)
1st: BROAD Neertanauf Sea Magic JW ShCM
2nd: MCCARTHY Nagshall Just Santana JW
3rd: KRISJANE Lat Ch Daks-Veg-As Ulle Bulle
 

Special Beginners Dog (1)
1st: MILLINGTON Cunannun Veni Vedi Vici

Minor Puppy Bitch (3)
1st: WILLIAMSON Wildstar Wrobina at Barkroyal
2nd: WOOD Wildstar Wrolanda
3rd:  MASON Crownlake's Queen Bee
 

Puppy Bitch (3)
1st: WILLIAMSON Wildstar Wrobina at Barkroyal
2nd: WOOD Wildstar Wrolanda
3rd:  SHUTT Starlight Angel of Donnadoon
 

Junior Bitch (5)

1st: BELL Tolberg Cream Delight
2nd: PHILLIPS Summerview Holly Would
3rd: REES Minard Magic of Light at Yumares
Res: MCCARTHY Nagshall Santa Rosa
VHC: BILLETT Daring Dancer

 

Yearling Bitch (3)

1st: LATHAM-JACKSON Urishay Pennyroyal
2nd: MCGAVIGAN & PETTIGREW Pettigans Rose of Leadhills
3rd: BILLETT Daring Dancer
 

Graduate Bitch (3,2)
1st: PRETTY Jaxrubydax Creamy Dream
 

Post Graduate Bitch (3,1)
1st: PHILLIPS Summerview Minnie Mouse
2nd: PITFIELDS Follyfield Farfalla

Limit Bitch (5,1)
1st:  WALTERS Ralines Party Politics
2nd:  NORTON Halunke Super Magic
3rd:  MCCARTHY Nagshall Love Constantly JW

Res: MASON Tolberg Beez Kneez at Teckletown

 

Open Bitch (3,1)
1st: GODDARD Minard Quiet Reflection
2nd: WOOD Wildstar Wrivera
3rd: 

Res:  

VHC:  

 

Special Beginners Bitch (2)
1st: DRADY Tolberg Cream Surprise at Indiko
2nd: BILLETT Daring Dancer