Blackpool Championship Show 2022

DACHSHUND (MINIATURE LONG-HAIRED)

Judge: Helen Walters (Ralines)

BEST OF BREED : WHITFIELD-ROBERTS Ch Dandydayo Kiss the Girl
Dog CC : POOLE Findowrie Mr McKenzie

Res Dog CC  :  GEESON Abydachs Alpha Centauri
Bitch CC  :  WHITFIELD-ROBERTS Ch Dandydayo Kiss the Girl
Res Bitch CC : DRADY Tolberg Cream Surprise at Indiko

Best Puppy : POOLE Findowrie The Fusileer

Best Veteran : WAY Sudasam Livin the Dream

Best Junior : GEESON Abydachs Alpha Centauri


Minor Puppy Dog (1 Entry) Abs: 0
1st: POOLE Findowrie The Fusileer

 

Puppy Dog (3 Entries) Abs: 2
1st: GODDERIDGE Dinkidax Moonlight Shadow


Junior Dog (3 Entries) Abs: 2
1st: GEESON Abydachs Alpha Centauri

 

Yearling Dog (1 Entry) Abs: 0
1st: POOLE Findowrie Mister McKye

 

Post Graduate Dog ( 3Entries) Abs: 0
1st: NORTON Halunke Dreams of Magic

2nd: BREARLEY Calvin's Dream of Eternity at Xanadax

3rd: MEE Barlaines Commander

Limit Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: MEE Barlaines Just William
2nd: WOODVINE-SHONE Hanishan Fire Cracker
3rd:  HALL & OSBOURNE Dinkidax All Fired Up at Confundax

Open Dog (6 Entries) Abs: 1
1st: POOLE Findowrie Mr McKenzie
2nd: HALL Cliffmere Woodman
3rd: DUNHILL Zarcrest Flash Gordon at Gellijam
Res: IRVINE Bronia The Dutchman

VHC: DRADY Tolberg Black Adder at Indiko

 

Veteran Dog (3 Entries) Abs: 1
1st: WAY Sudasam Livin the Dream
2nd: BREESE Silkdown Phoenix Rising
 

Minor Puppy Bitch (4 Entries) Abs: 1
1st: GRAHAM Jadag Razzamataz
2nd: JURY Torwood Voodoo Spell

3rd: STEPHANI & FLETCHER Walnutfarm Demelza

 

Puppy Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st: POOLE Findowrie Jessica Rose
2nd: JURY Torwood Voodoo Spell
3rd: STEPHANI & FLETCHER Walnutfarm Demelza


Junior Bitch (7 Entries) Abs: 0

1st: METCALFE Metadale Harmonia
2nd: WHITFIELD-ROBERTS Dandydayo She Lives in You

3rd: CAREY Honeysuckle Scent to Me Via Debbiejay

Res: BROWN Devoncream Ice Mimosa

VHC: BREESE Silkdown Shimmering Dawn

 

Yearling Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st: MASON Crownlake's Queen Bee
2nd: SHUTT Littl Fut Pandora's Secret for Donnadoon

3rd: JURY Torwood Buffy the Slayer

 

Post Graduate Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: POOLE Findowrie Miss McFee
2nd: STEPHANI & FLETCHER Walnutfarm Faith

3rd: ANEKE Sanmik Little Beautiful Lady

Res: MEE Barlaines Razzle Dazzle

Limit Bitch  (2 Entries) Abs: 1
1st: NORTON Halunke Super Magic

 

Open Bitch (4 Entries) Abs: 1
1st: WHITFIELD-ROBERTS Ch Dandydayo Kiss the Girl

2nd: DRADY Tolberg Cream Surprise at Indiko
3rd: METCALFE Metadale Ariadne