Hound Association of Scotland

Dachshund Wire Haired

Judge: Ian Blackshaw (Souska)

 

Best of Breed Sheez Got It Russteck (Mrs C & Mr J Russell & Graham)
Dog Challenge Certificate Russteck Romeo (Mrs C Russell)
Reserve Dog Challenge Certificate Beetlejuice Vitoraz at Helydon (Imp Cze) (Mr G Kirkwood)
Bitch Challenge Certificate Sheez Got It Russteck (Mrs C & Mr J Russell & Graham)
Reserve Bitch Challenge Certificate Helydon Quickstep Queeni (Mr G Kirkwood)
Best Puppy Helydon Quickstep Queeni (Mr G Kirkwood)
Best Veteran Bothlyn Indigo Blue at Wistex (Mrs A Stephenson)
Best Junior Eyez The One Russteck (Mrs C Russell)
Best Special Beginners Dachienne Daylight (Mrs J Whyte)
Class 188. Puppy Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Beetlejuice Vitoraz at Helydon (Imp Cze) (Mr G Kirkwood)
2nd Place Bothlyn Trail Blaze NAF (Mrs E & Miss G Fulton)
3rd Place Kimbleholme Sudoku (Mrs A Jones)
Class 189. Junior Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Carcorn Fabulous Frank (Mrs C & Mr N Corner)
Class 191. Graduate Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Moonbroch Squire of Gothos (Miss R S Stewart)
Class 193. Limit Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Kimbleholme Cazino (Mrs S P Feetham)
2nd Place Bothlyn Mr Chip to Sharplaw (Mrs T Ritchie)
Class 194. Open Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Russteck Romeo (Mrs C Russell)
Class 195. Veteran Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place Bothlyn Mr Chip to Sharplaw (Mrs T Ritchie)
Class 197. Puppy Bitch
Entries: 5 Absentees: 0
1st Place Helydon Quickstep Queeni (Mr G Kirkwood)
2nd Place Dachienne Daylight (Mrs J Whyte)
3rd Place Wistex Taking It Easy (Miss J Stephenson)
Reserve (4th Place) Glasmaol Marjorie Bruce (Mrs J Hill)
Very Highly Commended (5th Place) Helydon Radiant Rivva (Misses A & A Kirkwood-Emery)
Class 198. Junior Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Eyez The One Russteck (Mrs C Russell)
2nd Place Carcorn Violet Valentine (Mrs C & Mr N Corner)
3rd Place Glasmaol Marjorie Bruce (Mrs J Hill)
Class 199. Novice Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place Helydon Nimble Neve (Mrs J Hill)
Class 200. Graduate Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Sheez Got It Russteck (Mrs C & Mr J Russell & Graham)
2nd Place Wistex Taking It Easy (Miss J Stephenson)
3rd Place Russteck Take A Chance On Me cum Claychalk (Mr F S & Mrs H R Gilroy)
Class 202. Limit Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Helydon Nifty Nairn JW (Misses A & A Kirkwood-Emery)
2nd Place Bothlyn Penny from Heaven (Mrs E & Miss G Fulton)
Class 203. Open Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Molloney Winnie Tergames at Wistex (Miss J Stephenson)
Class 204. Veteran Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Bothlyn Indigo Blue at Wistex (Mrs A Stephenson)
Class 205. Special Beginners Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Dachienne Daylight (Mrs J Whyte)
2nd Place Gragareth Girl at Carcorn (Mrs C & Mr N Corner)
3rd Place Helydon Nimble Neve (Mrs J Hill)