Midland Dachshund Championship Show 2022

DACHSHUND (MINIATURE WIRE-HAIRED)

Judge: Nora Price (Samlane)

BEST OF BREED : BLACKBURN Stargang Witches Shadow
Dog CC : SMITH Alncroft Ivan Inkling
Res Dog CC : THORN ANDREWS & BILLINGHURST Ch Drakesleat Kumquat May
Bitch CC : BLACKBURN Stargang Witches Shadow
Res Bitch CC : THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
Best Puppy : DANCE Emem Solar Power
Best Veteran : PRESNAIL Taree Useless Loop
 

Veteran Dog (2 Entries) Abs: 0
1st: PRESNAIL Taree Useless Loop
2nd: CORNER Holrik Mister


Minor Puppy Dog (2 Entries) Abs: 0
1st: GILKES & STORTON Dereheath Shaken Not Stired At Birichino
2nd: BLACK Bothlyn Back In Black Bassodon

Puppy Dog (4 Entries) Abs: 0
1st: DANCE Emem Solar Power
2nd: FULTON Bothlyn Trail Blaze
3rd: FLOWERS & SMITH Bingobongo's Mr Bond
Res: UMFREVILLE Dogrose Bee of Sound Mind

Junior Dog (3 Entries) Abs: 1
1st: KIRKWOOD Beetlejuice Vitoraz At Helydon (Czech imp) NAF (Cz
2nd: MILLS Tythe Fred Flintstone

3rd: CORNER Carcorn Fabulous Frank

Novice Dog (1 Entries) Abs: 0
1st: JAMES Jamesfair One Moment in Tyme

Post Graduate Dog (1 Entries) Abs: 0
1st: PHILLIPS Birichino Barley of Robinswood

Limit Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS Drakesleat Gud To Go
2nd: SALISBURY Pennywave Nosey Parker at Brocklewood JW

3rd : CROSSMAN & KENNEDY Foxearth Fly by Night

Open Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: SMITH Alncroft Ivan Inkling
2nd: RUSSELL Russteck Romeo
3rd: KAY Kaytian Temperst Over Hiati JW

Champion Dog (3 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS & BILLINGHURST Ch Drakesleat Kumquat May
2nd: ERGIS Ch Captain Tom of Siouxline
3rd: KIRKWOOD-EMERY Ch Helydon Laird Loki JW

Veteran Bitch (1 Entries) Abs: 1
1st: Absent

Minor Puppy Bitch (6 Entries) Abs: 0
1st: MARSTON TEAL Lordscairnie Endless Love
2nd: GILKES Dereheath Just The Tonic At Birichino
3rd: JONES Bimini To The Moon And Back
Res: STEPHENSON Bothlyn Sweet Missy at Wistex
VHC: CLEMENTS Springdac Miss Rhumba


Puppy Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st: HAYWARD Foxearth Fly Hostess
2nd: KIRKWOOD-EMERY Helydon Radiant Rivva
3rd: KILROY Blackvein Rambler at Janacop
 

Junior Bitch (5 Entries) Abs: 0
1st: RUSSELL Eyez the One Russteck

2nd: SMITH Alncroft Ida Zire
3rd: KIRKWOOD Helydon Quickstep Queeni
Res: MILLS Newton Delight at Oniasid
VHC:CORNER Carcorn Violet Valentine

Novice Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st: KILROY Blackvein Rambler at Janacop

Post Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st: FLOWERS & SMITH Bingobongo's Babette
2nd: KIRKWOOD-EMERY Helydon Penelope Pitstop
3rd: HOWELLS Fallowmill Miss Range Rover
Res: CORNER Gragareth Girl at Carcorn

Limit Bitch (11 Entries) Abs: 1
1st: BLACKBURN Stargang Witches Shadow
2nd: DANCE Emem Letty Bee Sunshine
3rd: RUSSELL & GRAHAM Sheez Got it Russteck
Res: KIRKWOOD-EMERY Helydon Nifty Nairn JW
VHC: CLARKE & FULTON Jolanda Uptown Girl at Bothlyn

Open Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st: JONES Bimini Chasing Moonbeams
2nd: BLACKBURN Stargang Sapphire and Steel

 

Champion Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: THORN ANDREWS Ch Drakesleat Too Gud to be True
2nd: DANCE Ch Emem Summer Sunshine JW