Eastern Counties Dachshund Ass Championship Show 2021

Dachshund (Long-haired)

Judge: Mr K Hirst (Kejana)

 

 DOG CC & BEST OF BREED

DARE

 Ch Darsoms Zocratees

BITCH CC

GEESON

Abydachs Fire in Her Soul

 

BEST OF BREED : DARE Ch Darsoms Zocratees
Dog CC : DARE Ch Darsoms Zocratees
Res Dog CC : GARLICK Ranglewood Arashi

Best Puppy Dog :ROBERTS Swansford Gregorydor

Bitch CC : GEESON Abydachs Fire in Her Soul
Res Bitch CC : DARE Darsoms Zymystique

Best Puppy Bitch : MCNAUGHTON Cedavoch Becharmed

Best Puppy : ROBERTS Swansford Gregorydor
 

 



Minor Puppy Dog
1st: No Entries
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

 

Puppy Dog (2 Entries)
1st: ROBERTS Swansford Gregorydor
2nd: CLARKE Tekalhaus the Excelsior
3rd: 
Res: 
VHC: 

Junior Dog (3)
1st: HAYES Swansford Clusterdor Mit Dialhouse
2nd: LINACRE Swansford Carazonador
3rd: VINCENT Dolan Save the Last Dance for Gainscroft
Res: 
VHC: 

 

Post Graduate Dog (4)
1st: PASKINS Kindeace Texas RAnger
2nd: WEDGE Dolan Dock of the Bay
3rd: DIMON Labbadax Inspiriation
VHC:

Limit Dog (4)
1st: MARKS Labbadax Kiton
2nd: CROSS Loggeta Trouble in Texas

3rd:  MARKS Labbadax Latimer Kasas
Res: GARLICK Ranglewood Harvest Song
VHC: 

Open Dog (5)
1st: DARE Ch Darsoms Zocratees
2nd: GARLICK Ranglewood Arashi
3rd:  GEESON Abydachs Seize the Night
Res: NEGUS Tarramist Iron Man
VHC: MARKS Labbadax Lewisville Texas

 

Champion Dog (1)
1st: ROBERTS Ch Swansford Gabrieldor
2nd:
3rd: 
Res:
VHC:

 


Minor Puppy Bitch (1)
1st: FOSSETT Bysdax Skyfall
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Puppy Bitch (6)

1st: MCNAUGHTON Cedavoch Becharmed
2nd: NEGUS Tarramist Vesper Lynd
3rd: CROSS Logetta Wynn By My Les
Res: NEGUS Tekalhaus Cartier Diamond by Tarramist
VHC: WEDGE Dolan Summer Time Blues

Junior Bitch
1st:  No Entries
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

 


Post Graduate Bitch (8)
1st: ROBERTS Swansford Coronadora
2nd: FOSSETT Brysdax Mamma Mia
3rd: BURKE Bonavoir into the Future
Res: CALLOW Garthorne Graduation Girl
VHC: MARKS Labbadax La Fayette Georgia

Limit Bitch (7)
1st: GEESON Abydachs Fire in Her Soul
2nd: GARLICK Ranglewood Trick or Treat
3rd:  MITCHELL Bronia Custom Velvet
Res:  CALLOW Garthorne Charlotte
VHC: MCGAVIGAN & PETTIGREW Clentry Camellia for Pettigans

Open Bitch (5 Entries)
1st:  DARE Darsoms Zymystique
2nd: BURKE & MANSTON Ch Bonavoir Ermintrude
3rd:  BORSUK & FOSSETT Baltic Legacy Via Amberteckel
Res: 
VHC:

 

Champion Bitch (2)
1st: GEESON Ch/Bel/Lux/Int Ch Abyachs Giving off Sparks
2nd:
3rd: 
Res: 
VHC: