Bath Championship Show 2022

DACHSHUND (WIRE-HAIRED)

Judge: Mrs J C Howells

BEST OF BREED : 6427 CARRUTHERS, Mrs J Ch Aikton Alexander at Stanegate
Dog CC : 6427 CARRUTHERS, Mrs J Ch Aikton Alexander at Stanegate
Res Dog CC : 6454 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Ch Silvae Trader
Bitch CC : 6457 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Silvae Sky Dancer
Res Bitch CC : 6460 MCPHERSON, Mr S A & PATERSON, Mr P C Brumberhill Biscotti (ai)
Best Puppy : 6432 COVERLEY, Mrs L Aventine Aunt Patience
Best Veteran : 6446 HOWLETT, Miss Roisin & PROWTING, Mr Mike Boloria Arabella
Best Special Beginner : 6485 WHEELER, Mrs Helen Teresa & WHEELER, Mr Paul Boloria Diorella

Class 3167 VD NO ENTRIES

Class 3168 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 6418 ADAMS, Mrs Lynda Dawn Ellesophia fly me to the moon
2nd: 6483 VINE, Mrs Ruth Cishelvine Corrilanus
3rd:
Res:
VHC:

Class 3169 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6425 BUBB, Mrs H E Wyeknot Looks Like Trouble
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 3170 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 6417 ADAMS, Mrs Lynda Dawn Sonham Paddington JW
2nd: 6482 VINE, Mrs Ruth Cishelvine Quintillion
3rd: 6439 ELDRED, Miss Susan Ann Elizabeth Derdledash Naughty Neptune JW
Res:
VHC:

Class 3171 YD (6 Entries) Abs: 2
1st: 6450 LEREGO, Miss Maria TECKELGARTH PIKE MILLIGAN
2nd: 6487 WILLS, Mrs Kay Kasalane Ostiriato Sea over Cishelvine NAF
3rd: 6477 SANDERS, Mrs Laura Just Lennys choc chip by Knottsrose
Res: 6419 AKEHURST, Mrs Cheryl Boloria All Spice
VHC:

Class 3172 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 6437 EFFER, Mrs Angela Greyhayne Hector
2nd: 6449 LANGRIDGE, Mrs Pauline Calicoe Thank God It's Friday
3rd: 6445 HORNE, Mr Michael Salixian Moroccan Mint
Res: 6420 APPS, Mrs Sarah Anne Calicoe Just Me
VHC:

Class 3173 LD (10 Entries) Abs: 1
1st: 6448 HUTCHINGS, Mrs F & PRICE, Mrs N Collidach Percy Cute at Samlane
2nd: 6480 SEATH, Mrs S Sunsong Fire Opal
3rd: 6458 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Silvae Timekeeper
Res: 6451 MATTHEWS, Mrs Alison Deborah Stanegate Billy The Kid at Sonham JW
VHC: 6459 MCPHERSON, Mr S A & PATERSON, Mr P C Brumberhill Mr Wilks JW

Class 3174 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 6427 CARRUTHERS, Mrs J Ch Aikton Alexander at Stanegate
2nd: 6454 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Ch Silvae Trader
3rd: 6471 PHILLIPS, Mrs Valerie Ch Royal Pepper's Vice Versa (Imp Fin)
Res: 6469 NORMAN, Miss Claire Ch Silvae Klansman
VHC:

Class 3175 SBD/B (2 Entries) Abs: 1
1st: 6485 WHEELER, Mrs Helen Teresa & WHEELER, Mr Paul Boloria Diorella
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 3176 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 6446 HOWLETT, Miss Roisin & PROWTING, Mr Mike Boloria Arabella
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 3177 MPB (1 Entries) Abs: 0
1st: 6421 BEAGRIE, Mrs Amanda & BEAGRIE, Mr Andrew Ellesophia Light The Way to Feldhund
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 3178 PB (5 Entries) Abs: 0
1st: 6432 COVERLEY, Mrs L Aventine Aunt Patience
2nd: 6430 COVE-PRINT, Mrs G M & PRINT, Mr S.J Ambiesque Avidity Avec Colourbox
3rd: 6470 PATERSON, Mr Peter & PATERSON, Mr Brian Ambiesque Ava
Res: 6485 WHEELER, Mrs Helen Teresa & WHEELER, Mr Paul Boloria Diorella
VHC:

Class 3179 JB (5 Entries) Abs: 0
1st: 6473 PHILLIPS, Mrs Valerie Tendrow Makes The Right Turn
2nd: 6438 EFFER, Mrs Angela Cishelvine Miss Tyfication
3rd: 6453 MATTHEWS, Mrs Alison Deborah Sonham Saucy Saffron
Res: 6423 BRIERLEY, Miss L BRAMALODGE BONFIRE HEART AT TATZE
VHC: 6486 WILLS, Mrs Kay Cishelvine Quintessence for Kasalane

Class 3180 YB (5 Entries) Abs: 2
1st: 6423 BRIERLEY, Miss L BRAMALODGE BONFIRE HEART AT TATZE
2nd: 6478 SANDERS, Mrs Laura Knottsrose Creme Brulee
3rd: 6479 SCOTT, Mrs Jackie & SCOTT, Mr Tim Arushkhan Star Struck
Res:
VHC:

Class 3181 PGB (9 Entries) Abs: 1
1st: 6461 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan & HANNEY Silvae Time After Time at Bronia TAF
2nd: 6472 PHILLIPS, Mrs Valerie Tendrow Wired To Succeed
3rd: 6426 CARRUTHERS, Mrs J Stanegate Calamity Jane
Res: 6424 BUBB, Mrs H E Wyeknot Dare To Dream
VHC: 6481 SEATH, Mrs S Sunsong Keep Dreaming

Class 3182 LB (6 Entries) Abs: 0
1st: 6460 MCPHERSON, Mr S A & PATERSON, Mr P C Brumberhill Biscotti (ai)
2nd: 6456 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Silvae Timeless
3rd: 6434 DAVIES, Mrs Carolyn Atahira Dolciami
Res: 6452 MATTHEWS, Mrs Alison Deborah Wyeknot Come Fly With Me over Sonham
VHC: 6440 ELLIS, Mrs Anke Else Eva Veenen Rewrite The Stars With Vixendax

Class 3183 OB (7 Entries) Abs: 0
1st: 6457 MCCALMONT, Mrs Kim & MCCALMONT, Mr Duncan Silvae Sky Dancer
2nd: 6422 BINKS, Miss Anne E Tannahill Day Dreamer
3rd: 6447 HUTCHINGS, Mrs F Ch Collidach Brook Ling
Res: 6462 MOORE & DOWNES, . . Ch Megline Bohemian Rhapsody
VHC: 6431 COVERLEY, Mrs L Aventine Dolcetto