WELKS Championship Show 2022

Dachshund (Wire Haired)

Judge : Rebecca Rowe

Best of Breed Ch Royal Pepper's Vice Versa(imp Fin) (Mrs V Phillips)
Dog Challenge Certificate Ch Royal Pepper's Vice Versa(imp Fin) (Mrs V Phillips)
Reserve Dog Challenge Certificate Collidach Percy Cute at Samlane (A & N Hutchings & Price)
Bitch Challenge Certificate Allfreys Helena (Miss C P Gibson)
Reserve Bitch Challenge Certificate Ch Collidach Brook Ling (F Hutchings)
Best Puppy Derochaise Black Cherry Cloudside (Mr W Moore)
Best Special Beginners Salixian Noire D'ebene at Mhargleton (Mr K, Mrs J & Misses E & H Maher)
Judge: Miss R Rowe
Class 1993. Minor Puppy Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Ellesophia Fly Me to The Moon (Mrs L Adams)
Class 1994. Puppy Dog
Entries: 4 Absentees: 2
1st Place Wyeknot Looks Like Trouble (Mrs H E Bubb)
2nd Place Tendrow Will I Am (Ms J Shaw)
Class 1995. Junior Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Kasalane Rhapsody (Mrs A H Effer)
2nd Place Incordemeo Beetle About (Mrs M Mountford)
Class 1996. Yearling Dog
Entries: 6 Absentees: 2
1st Place Cloudside Sebastian of Marnadee JW (Mr M & Mr P Ord & Ainsley)
2nd Place Kasalane Ostiriato Sea over Cishelvine (Mrs K Wills)
3rd Place Just Lennys Choc Chip by Knottsrose (Mrs L Sanders)
Reserve (4th Place) Mhargleton Sir Ginger Snaps (Mr K, Mrs J & Misses E & H Maher)
Class 1997. Post Graduate Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Cloudside Sebastian of Marnadee JW (Mr M & Mr P Ord & Ainsley)
2nd Place Salixian Russian Caravan (Mr I S & Mrs F E Smith)
3rd Place Salixian Moroccan Mint (Mr M & Mrs C D Horne)
Class 1998. Limit Dog
Entries: 6 Absentees: 0
1st Place Collidach Percy Cute at Samlane (A & N Hutchings & Price)
2nd Place Stanegate Shot in The Dark JW (Mrs J A & Mr A Graham)
3rd Place Stanegate Billy The Kid at Sonham JW (Mrs A D Matthews)
Reserve (4th Place) Atahira Ruffian (Mrs C Davies)
Very Highly Commended (5th Place) Veenen Ain't Misbehavin (Mrs M Mountford)
Class 1999. Open Dog
Entries: 5 Absentees: 2
1st Place Ch Royal Pepper's Vice Versa(imp Fin) (Mrs V Phillips)
2nd Place Cishelvine Just A Kiss with Hototo (Miss C J Chambers)
3rd Place Cicelane Magnus at Kasalane (Mrs K Wills)
Class 2000. Special Beginners Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Just Lennys Choc Chip by Knottsrose (Mrs L Sanders)
Class 2002. Minor Puppy Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place Ellesophia Light The Way to Feldhund NAF (Mrs A J & Mr A Beagrie)
Class 2003. Puppy Bitch
Entries: 9 Absentees: 1
1st Place Derochaise Black Cherry Cloudside (Mr W Moore)
2nd Place Tendrow Makes The Right Turn (Mrs V Phillips)
3rd Place Aventine Aunt Patience (Mrs L J Coverley)
Reserve (4th Place) Ambiesque Avidity avec Colourbox (Mrs G. & Mr S. Cove-Print & Print)
Very Highly Commended (5th Place) Ellesophia Light The Way to Feldhund NAF (Mrs A J & Mr A Beagrie)
Class 2004. Junior Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1st Place Incordemeo My Story (Mrs M Mountford)
2nd Place Elderkine's Hot Gossip (Mr A & Mrs T Arthurs)
3rd Place Bramalodge Bonfire Heart (Miss L Brierley)
Class 2005. Yearling Bitch
Entries: 7 Absentees: 2
1st Place Tendrow Wired to Succeed (Mrs V Phillips)
2nd Place Bystock Tina Turner (H M & C Pughe & Fraser)
3rd Place Bramalodge Bonfire Heart (Miss L Brierley)
Reserve (4th Place) Knottsrose Creme Brulee (Mrs L Sanders)
Very Highly Commended (5th Place) Kasalane Symphony (Mrs K Wills)
Class 2006. Post Graduate Bitch
Entries: 7 Absentees: 3
1st Place Allfreys Cordelia (Miss C P Gibson)
2nd Place Wyeknot Dare to Dream (Mrs H E Bubb)
3rd Place Salixian Rose Sencha (Mr I S & Mrs F E Smith)
Reserve (4th Place) Elderkine Rumours (Mr A & Mrs T Arthurs)
Class 2007. Limit Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1st Place Cairparavel Kiss from A Rose JW (Mrs S J Clayton-Smith)
2nd Place Atahira Dolciami (Mrs C Davies)
3rd Place Wyeknot Come Fly with Me over Sonham (Mrs A D Matthews)
Reserve (4th Place) Veenen Rewrite The Stars with Vixendax (Mrs A Ellis)
Class 2008. Open Bitch
Entries: 5 Absentees: 0
1st Place Allfreys Helena (Miss C P Gibson)
2nd Place Ch Collidach Brook Ling (F Hutchings)
3rd Place Aventine Dolcetto (Mrs L J Coverley)
Reserve (4th Place) Tannahill Day Dreamer (Miss A Binks)
Very Highly Commended (5th Place) Silvae Keynote (Mrs A Prior Cooper)
Class 2009. Special Beginners Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place Salixian Noire D'ebene at Mhargleton (Mr K, Mrs J & Misses E & H Maher)